یکی از مهمترین اجزای یک شبکه کامپیوتری کابل شبکه است. شناخت کافی روی کابل شبکه و اینکه چه طور کار می کند می تواند به شما ذهنیت خوبی بدهد.

کابل شبکه چیست؟

برای این که یک داده از یک رایانه به رایانه دیگر ارسال گردد، باید یک سری مراحل نرم افزاری و سخت افزاری را بگذراند. به طور مثال کد گذاری یا دسته بندی شود، مقصد و نهایت به یه داده قابل میشود که از طریق کابل در شبکه منتقل می گردد.

در واقع کابل شبکه، رابط بین دستگاه ها در شبکه است که می تواند صفر و یک ( جریان ولتاژ الکتریکی ) را انتقال دهد.

کابل شبکه در چند مدل است ؟

کابل شبکه می تواند کابل های کواکسیال Coaxial، فیبر نوری و همین طور زوج های به هم تابیده باشد. به خاطر عدم انعطاف و محدودیت اندازه و … دیگر از کابل کواکسیال استفاده نمی گردد.

فیبر نوری هم به دلیل گران بودن و بیشتر برای مقاصد نظامی و خاص استفاده می گردد. برای مصارف خانگی یا مکان های تجاری کوچک مثل مغازه یا دفاتر از کابل شبکه (زوج به هم تابیده شده) یا کابل های LAN استفاده می گردد.

به زبان ساده تری می شود گفت که کابل شبکه، کابلی است که از ۸ رشته سیم تشکیل شده است که توسط یک سوکت به کارت شبکه دستگاه ها وصل می گردد.

LAN Cable یا Ethernet Cable یا Twisted pair

بسیار شبیه به کابل های تلفن می باشند با این تفاوت که کابل تلفن از ۲ تا ۴ رشته سیم تشکیل شده و از لحاظ اندازه باریک است. اما کابل های شبکه با ظاهری پهن تر حدود ۸ رشته سیم را در داخل خود جای می دهد. نام سوکت اتصال دهنده کابل به کارت شبکه RJ45 مخفف Registered Jack می باشد.

دو سر کابل شبکه باید سوکت RJ45 باشد. کابل LAN  به وسیله ی همین سوکت به کارت شبکه دستگاه های مختلف وصل می شود.

کابل شبکه چیست ؟

داخل کابل شبکه یا کابل LAN چیست ؟

کابل شبکه ۸ سیم با رنگ های مختلف دارد. شامل ۴ سیم با رنگ اصلی ( سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای) و ۴ سیم با رنگ فرعی ( ترکیبی از رنگ های اصلی با رنگ سفید). رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی برای ارسال سیگنال منفی در نظر گرفته شده است.

انواع کابل شبکه یا کابل LAN

همان طور که در مطالب فوق اشاره شد، به طور کلی ۳ نوع کابل شبکه اصلی داریم. کابل شبکه کواکسیال، کابل شبکه زوج به هم تابیده و کابل شبکه فیبر نوری.

در اینجا می خواهیم شما را با کابل های شبکه زوج به هم تابیده شده آشنا کنیم که کاربرد آن ها متداول تر است.

کابل شبکه به دو نوع است : شیلد دار و بدون شیلد. شیلد برای جلوگیری از نویزهای داخلی و خارجی طراحی شده است.

کابل شبکه در حالت کلی به دو نوع STP و UTP تقسیم بندی می شود. STP مخفف Shielded Twisted Pair می باشد که به معنی زوج به هم تابیده شیلد دار است. UTP مخفف Unshielded Twisted Pair هست که به معنی زوج به هم تابیده شده بدون شیلد.

شیلد ها می توانند دور کل سیم ها را پوشش دهند و یا دور هر دو زوج. در بعضی از کابل ها، هم دور تمام سیم ها شیلد استفاده می کنند و هم دو به دو .

از کابل شبکه شیلد دار معمولاً در بیرون از خانه و جاهایی که احتمال ایجاد نویزهای مختلف وجود دارد استفاده می گردد. به طور مثال در مسافت های طولانی و مواقعی که کابل شبکه در کنار کابل برق قرار می گیرد، در این حالت بهتر است از کابل شیلد دار استفاده گردد.

کابل های بدون شیلد، بیشتر در داخل و اتصال های کوتاه تر استفاده میگردد؛ مثل اتصال کامپیوتر به مودم و …

دسته بندی کابل ها

کابل های شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی، به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به کل دسته Category گفته می شود که طور مخفف Cat می گویند. به طور مثال وقتی گفته می شود Cat6 یعنی کابل شبکه از دسته ششم هست.

اولین دسته از کابل ها، سیم های تلفن هستند که به آن ها Cat1 می گویند. این دسته برای انتقال ارسال سیگنال صوتی استفاده می شوند و دیتا را رد نمی کند.

دومین دسته Cat2، علاوه بر انتقال صدا، دیتا را هم رد می کند.

در جدول زیر انواع دسته بندی کابل ها را مشاهده می کنید.

گروه کابل سرعت انتقال اطلاعات پهنای باند موارد استفاده
CAT1 حداکثر تا ۱ مگابیت در ثانیه ۰.۴ MHz سیستم های قدیمی تلفن ، ISDN و مودم
CAT2 حداکثر تا ۴ مگابیت در ثانیه ۴ MHz شبکه های Token Ring
CAT3 حداکثر تا ۱۰ مگابیت در ثانیه ۱۶ MHz شبکه های Token ring و ۱۰BASE-T
CAT4 حداکثر تا ۱۶ مگابیت در ثانیه ۲۰ MHz شبکه های Token Ring
CAT5 حداکثر تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ۱۰۰ MHz اترنت (ده مگابیت در ثانیه)، اترنت سریع(یکصد مگابیت در ثانیه) و شبکه های Token Ring (شانزده مگابیت در ثانیه)
CAT5e حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۱۰۰ MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT6 حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۲۵۰ MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT6A حداکثر تا ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۵۰۰ MHz ۱۰G
CAT7 حداکثر تا ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۶۰۰ MHz ۱۰G
CAT7A حداکثر تا ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۱۰۰۰ MHz ۱۰G
CAT8 حداکثر تا ۴۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه ۱۶۰۰-۲۰۰۰ MHz ۴۰G

تفاوت دسته بندی

فرق این دسته بندی ها در دو چیز خلاصه می شود: ۱- پهنای باند ۲- نویز پذیری.

هر نسل جدیدی که به بازار عرضه می شود، دارای پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری است. اما این را در نظر بگیرید که هر چقدر نسل کابل شبکه جدیدتر شود نیازی نیست که حتماً جدیدترین کابل را بخرید، چون کابل خریداری کرده باید بقیه تجهیزات شبکه شما از سرعت و امکانات پشتیبانی کند.

نحوه انتقال دیتا توسط کابل شبکه

در کابل شبکه، دو مدل انتقال دیتا داریم. با ۴ تا سیم یا با ۸ تا سیم. در مدل ۴ سیمه دو تا سیم برای فرستادن دیتا و دو تا هم برای دریافت دیتا استفاده می گردد. در این حالت پهنای باند تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ساپورت می شود. اما برای پهنای باند ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه به بالا باید از هر ۸ سیم استفاده کرد.

در حالت ۴ سیم آن زوج هایی که برای ارسال استفاده می گردد با حرف TX نشان می دهند. زوج های دریافت هم با RX مشخص می کنند.

 کلام آخر

رنگ سیم های داخلی کابل شبکه صرفاً برای شناسایی بهتر آن هاست و معانی خاصی ندارد.

در نظر بگیرید که برای سرعت مطلوب حتماً همه ی تجهیزات شبکه تان باهم سرعت بالا را ساپورت کرده و با هم همخوانی داشته باشند. به طور مثال اگر کابل شبکه Cat8 بگیرید زمانی می توانید به نهایت سرعت در شبکه برسید که بقیه تجهیزات شبکه شما هم آن را پشتیبانی کرده و خللی وارد نکند. در غیر اینصورت کابل شبکه به تبعیت از بقیه تجهیزات عمل کرده و همان سرعتی را ارائه می کند که دستگاههای شما قادر به انجام آن هستند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *